понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej żywop��ot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej jednak często służą tez za ozdobę. Najczęściej takie sztacheta z Winylu sadzi się w nasłonecznionych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną oraz silnie gęstnieją. Sporo uroku maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie są w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, lecz wymagają także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta PCV z Kóz zdołają być niesłychanie cienkie, aczkolwiek powinno się je regularnie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku z Staszowa stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий