среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ploty plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na sztacheta plastykowe na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wtedy przeróżne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także siekać na sześciany o równych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastiku wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia z PCV na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych upodobań forma kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztachety plastikowe z Mrągowa na ogrodzenie i furtkę ze sztachet stawia się z głazów różnego obrysu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kawałków o nieproporcjonalnych układach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий